Корзина
Велосипеды
ВИНОГРАДНЫЕ САЖЕНЦЫ
СЕМЕНА ЦВЕТОВ
Реклама
Статті | Технологія вирощування томата при краплинному зрошенні

Технологія вирощування томата при краплинному зрошенні

технологія вирощування томата при краплинному зрошенні
Біологічні особливості. Томат належить до сімейства пасльонових. Це досить теплолюбна однорічна культура. Насіння починає проростати при температурі не нижче 10-150С. При температурі грунту 150С від сівби до сходів проходить 14-22 дня, а при температурі грунту нижче 100С насіння не проростає. Найбільш сприятлива температура для росту і розвитку рослин 22-250С днем і 15-180С вночі. Зниження температури нижче 150С в цей період призводить до затримки цвітіння, а при 100С затримується і зростання рослин. Рослина характеризується підвищеними вимогами до світла. Інтенсивність і тривалість освітлення значно впливають на отримання врожаю і накопичення сухої речовини в плодах.

Потреба в освітленні в різні фази розвитку неоднакова. Особливо вимогливі до освітлення сходів молоді рослини. При вирощуванні томат потребує низької вологості повітря. У порівнянні з іншими овочевими культурами, томат менш вимогливий до вологи. Він розвиває потужну стрижневу кореневу систему. У безрозсадного томата при оптимальній вологості грунту основна маса коренів розміщується в шарі 0-60 см. При рассадном способі вирощування основна маса кореневої системи розташована в шарі 0-30 см, рідше сягає 50 см. В умовах оптимального зволоження розсада добре вкорінюється, що збільшує продуктивність . Томат найбільш вимогливий до вологи в період масового плодоутворення. Недолік її в цей період призводить до опадання квіток і зав'язі, затримується ріст і утворення плодів на бічних пагонах. Томат належить до посухостійких рослин, проте краще росте і формує високі врожаї за умови підтримки вологості грунту протягом вегетації на рівні не нижче 70% НВ.

Сорти і гібриди. Сорти томата по тривалості вегетаційного періоду (від появи сходів до дозрівання перших плодів) поділяють на ранньостиглі 100-105 днів, середньоранні 106-110, середньостиглі 111-115, середньопізні 116-120 і пізньостиглі більше 120 днів. За характером росту рослин розрізняють - детермінантні і індетермінантні сорти і гібриди. Детермінантні характеризуються невеликим або середнім розміром куща. Головне стебло і бічні пагони припиняють зростання після утворення 2-4 кистей. Всі стебла закінчуються суцвіттям. Детермінантні сорти відрізняються дружним цвітінням і плодоутворенням, забезпечують отримання високих і стабільних врожаїв. Вирощують їх, в основному, у відкритому грунті і вони займають приблизно 80% площ під томатом. Індетермінантні мають необмежений ріст стебла. Стебла не закінчують зростання суцвіттям. Рослини з індетермінантні зростанням мають високий кущ. Темпи цвітіння і плодоутворення у них менше, в порівнянні з детермінантності, дружність віддачі врожаю повільніше і триваліша в часі. Вирощують їх, в основному, в закритому грунті на опорній системі. Широко поширені такі сорти у любителів (наприклад, сорт велетень). При виборі сортів і гібридів орієнтуються на ринки збуту. Краще використовувати сорти і гібриди, які придатні для переробки і для споживання в свіжому вигляді. Гібриди дають більш високі і більш стабільні врожаї, ніж сорти. Через високу вартість насіння їх рекомендується вирощувати розсадним способом або з використанням сівалок точного висіву. До Реєстру сортів рослин України занесено понад 90 сортів і гібридів томата для різних напрямків споживання.

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ Вибір ділянки та місце в сівозміні Кращі грунти для томата - супіщані і легкі суглинки, що добре прогріваються, багаті перегноєм, з рівним рельєфом і нейтральним рН. Слабокислу і слаболужну реакцію грунту томат переносить добре. Менш придатні - важкі перезволожені ґрунти, де томат вирощують на грядках-гребенях. Погано ростуть на важких глинистих і запливають перезволожених грунтах.

Кращими попередниками для томата є огірок, капуста після добрива великими дозами добрив, коренеплоди, цибуля; в польових сівозмінах - багаторічні трави, суміші однорічних трав на зелений корм, бобові культури, озима пшениця. Не рекомендується розміщувати томат після картоплі, перцю, баклажана, томату, оскільки він уражається одними і тими ж хворобами і шкідниками. Незмінні посіви переносить погано і вже на третій четвертий рік починає різко знижувати врожайність. Підготовка ґрунту і основне внесення добрив

Томат вирощують розсадним і безрассадним способами. При рассадном способі вирощування, підготовку грунту починають безпосередньо після збирання попередника з подрібнення рослинних залишків дисками. Через 10-12 днів проводять оранку на глибину 22-25 см на легких ґрунтах і 25-27 см на важких. Восени проводять одну дві культивації з метою боротьби з бур'янами і вирівнювання грунту. Ранньою весною грунт боронують, при необхідності 2-3 рази культивують на глибину 8-10 см. Напередодні висадки розсади проводять культивацію на глибину 12-14 см.

Для безразсадной культури обробіток грунту має забезпечити рівномірну глибину посіву насіння, отримання дружних, рівномірних сходів, а також знизити засміченість посівів. Осіння обробка грунту включає 1-2 лущення безпосередньо після збирання попередника, ранню зяблеву оранку з внесенням мінеральних добрив на глибину 27-30 см одночасно з боронуванням або коткування при наявності вологи в грунті і на 20-22 см - при її дефіциті. Потім проводять 2 культивації відповідно на 8-10 см і 12-14 см з інтервалом 10-12 днів, експлуатаційне планування довгобазова планировщиками. Полу-парове обробіток грунту восени дає можливість навесні провести сівбу з мінімальною кількістю операцій з обробки грунту.

Якщо грунти добре вирівняні з осені і немає багаторічних бур'янів, замість передпосівної культивації можна обійтися 2-3 разовим боронуванням зчіпкою з середніх борін. При невирівняному грунті передпосівний обробіток проводять комбінованим агрегатом на глибину сівби насіння з попереднім одноразовим боронуванням легкими боронами.

Головним фактором обробітку грунту при безрассадном вирощуванні томата, особливо в південних регіонах України, є зменшення кількості операцій обробітку грунту у весняний період, що дає можливість максимально зберегти запаси вологи в грунті і його структуру. При вирощуванні безрозсадного томата хороші результати в боротьбі з бур'янами дає внесення гербіциду Трефлан 480 (2,0-3,0 кг / га д.р.) за 10-12 днів до сівби.

Для отримання 10 т врожаю рослини томата використовують 33 кг азоту, 13 кг фосфору і 45,5 кг калію. Органічні добрива під томат не вносять, їх краще вносити під попередник. Однак, на бідних ґрунтах доцільно вносити органічні добрива під зяб у вигляді перепрілого гною. Протягом вегетації, на початку розвитку томата, його забезпечують, насамперед, фосфором і калієм. Потім підсилюють азотом, а перед плодоношенням - калієм.

Мінеральні добрива доцільніше вносити в один термін - під зяблеву оранку. Їх можна вносити і під культивацію навесні в три етапи: під ранню культивацію, при посіві в рядки і підгодівлі. Дози мінеральних добрив розраховують балансовим методом за результатами агрохімічного аналізу з урахуванням виносу поживних речовин рослиною під запланований урожай і засвоєння їх з добрив. На темно-каштанових грунтах ефективно вносити N120Р180К60-90, на дерново-підзолистих - N60-80Р80-100К80-100, темно-сірих лісових і чорноземах опідзолених - N80-90Р90-120К70-120. На чорноземних грунтах півдня України для отримання високого врожаю вносять N120Р120К90 (без внесення гною).

Для основного внесення (під ріллю або під першу культивацію) використовується 2/3 загальної дози мінеральних добрив. Решта вносять у вигляді підгодівлі разом з поливною водою (фертигація). Перший раз підгодовують через 10-15 днів після посіву (посадки розсади), другий - до початку плодоутворення в дозах (N20 Р20 К15). Використання крапельного зрошення вимагає ретельного розрахунку і внесення легкорозчинних форм мінеральних добрив. Програмуючи фертигацію, враховують напрямок використання продукції: для свіжого споживання та переробки. Добрива вносять диференційовано для трьох періодів зростання і розвитку рослин томата: - від всходови (або висадки розсади) до початку цвітіння перших кистей; - Від початку цвітіння до початку дозрівання; - Від початку дозрівання до кінця плодоношення. Так, отримання плодів для свіжого споживання вимагає внесення азоту за наведеними вище періодами: 1-2 кг / га щодня; 2-3, 3-2,5 кг / га щодня. Відповідно фосфору: 1 - 0,7; 2 - 0,8; 3 - 0,6; калію: 1 - 2,0; 2-3,0; 3-5,0. Для отримання плодів на переробку вносять поживні речовини за періодами зростання: азоту: 1-1,5; 2-2,3-3,5; 0; фосфору 1-0,7; 2-0,8; 3-0,6; калію: 1-0,9; 2-2,5; 3-3,0 кг / га щодня.

Висаджування розсади (сівши) Терміни висадки розсади у відкритий грунт залежать від грунтово-кліматичних умов і призначення врожаю. Для раннього споживання, розсаду висаджують в Закарпатті та Південному Степу - друга-третя декада квітня, Північному Степу - 25 квітня, Лісостепу - 5-15 травня і Поліссі - 10-20 травня. Для середніх термінів плодоношення - відповідно 1-15 травня, 10-20 травня, 15-25 травня. Масові терміни висадки для пізніх строків збирання на тиждень пізніше.

Висаджувати розсаду у відкритий грунт починають з ранніх сортів і закінчують пізніми. Грунт до або після висадки добре зволожують. Через 3-4 дні підсаджують рослини замість тих, що не прижилися. Хороші результати дає використання касетної розсади. При безрозсадного способу вирощування томатів, насіння висівають в терміни, що гарантують отримання дружних сходів і збереження їх від заморозків. У Закарпатті та Південному Степу це 5-10 квітня, Центральної і Північної Степу 15-20 квітня, і Лісостепу - 20-30 квітня. При таких строках сівби сходи з'являються пізніше останніх заморозків. В Степу останні найбільш вірогідні заморозки бувають в останні дні квітня до 2 травня, а в Лісостепу - 18-21 травня. Запізнення з сівбою знижує врожай на 20-25%.

Для вирощування розсади необхідно 0,4-0,5 кг / га насіння при посіві в грунт овочевими сівалками СО - 4,2 і СКОН - 4,2-2 кг / га, точного висіву (Клен, Гаспадро) - 1,0 кг / га. В умовах зрошення насіння томата, як правило, висівають на глибину 3-4 см. Одночасно з сівбою основний, висівають божевільну культури: ячмінь, редиску, салат з таким розрахунком, щоб вони з'являлися через кожні 2-5 м. Без зрошення на півдні, де під впливом високих температур і сухих вітрів верхній шар грунту швидко висихає, на легких грунтах сходи можна отримати при посіві їх на глибину 4-5 см. У випадку пересихання верхнього шару грунту після сівби проводять укочування поперек або по діагоналі напрямку рядків.

При краплинному зрошенні томата більш технологічними є стрічкові схеми розміщення рослин 90 + 50, 100 + 40, 140 + 40, 180 + 30 см з відстанню між рослинами в ряду 30-35 см. Схему сівби визначають залежно від сорту і умов вирощування.

Переваги вирощування томата з великою відстанню між рядками і стрічками в тому, що збільшується питома вага оброблюваної площі просапними культиваторами, знижуються витрати праці на прополку бур'янів в рядках, зменшується вартість поливної мережі системи крапельного зрошення за рахунок розрідженій схеми прокладки поливних трубопроводів (один трубопровід всередині стрічки ), створюються більш сприятливі умови для збирання врожаю.

Догляд за посівами Всі операції по догляду повинні забезпечувати найкращі умови для росту і розвитку рослин. Це - розпушування грунту, мульчування, полив, підживлення (фертигація), захист рослин від бур'янів, хвороб і шкідників. Розпушування грунту. Урожайність рассадного томата в значній мірі залежить від своєчасного проведення міжрядних розпушування, прополок. Після висадки розсади перший раз розпушують міжряддя тракторними просапними культиваторами зі стрілчастими лапами і лапами бритвами на глибину 6-8 см. Друге розпушування проводять через 10-12 днів після першого на глибину 8-10 см.

При безрозсадного вирощуванні томата посіви до сходів боронують легкими боронами впоперек рядків або по діагоналі поля. Боронування раціональніше проводити в два сліди в різних напрямках або агрегатами укомплектованими боронами в два ряди. Якщо поява сходів затримується, що спостерігається при прохолодною весною, боронування повторюють. При проведенні боронування норму висіву збільшують на 20-25%. Загущені посіви для проріджування бажано боронити легкими боронами в період 2-3 справжніх листків упоперек рядків або по діагоналі поля. Першу міжрядний обробіток після появи сходів починають культиваторами з лапами бритвами на глибину 4-5см, другий - 6-8 і третій - 10-12 см. При утворенні на рослинах 4-5 листків формують густоти посіву механічним проріджування. Для ранньостиглих сортів густота рослин повинна бути 45-50 тис. Шт / га, середньостиглих і пізньостиглих 50-60 тис. Шт / га.

Мульчування. Розсадним способом томат іноді вирощують під крихтою. Для мульчування може використовуватися солома, торф, тирсу або інші матеріали. Останнім часом широко використовують світлонепроникну плівку. Чорною плівкою шириною 70 см і товщиною 40-60 мк вкривають грядки. Розсаду висаджують стрічками відповідно до схеми посадки в отвори мульчирующей плівки. У цьому випадку спочатку укладається поливної трубопровід, а потім мульчуюча плівка. При механізованому укладанні поливних трубопроводів і плівки ці операції проводять одночасно. Мульчування грунту світлонепроникною плівкою в поєднанні з крапельним зрошенням дає можливість економити поливну воду, створити сприятливі умови для розвитку рослини, очистити поле від бур'янів, виключити ущільнення грунту, що в результаті суттєво підвищує врожайність томата.

Зрошення. Сучасна технологія вирощування томата, як і інших овочевих культур, передбачає використання для поливу систем крапельного зрошення. Забезпечення томата вологою в різні фази розвитку і при різних способах вирощування (розсадний, безрозсадного) істотно розрізняються. При безрассадном вирощуванні для нормального розвитку кореневої системи і вегетативної маси оптимальним діапазоном вологості в період сходи-початок плодоутворення є 70-100% НВ. У період масового плодоутворення вологість грунту не повинна падати нижче 80-85% НВ. В останній період (помірного підвищення врожайності при зниженні якісних показників) передполивної вологість повинна становити не менше 70% НВ.

Для рассадного томата після висадки вологість грунту повинна становити не менше 80% НВ. Після того, як розсада приживеться, режим вологості грунту підтримують аналогічно варіанту безрозсадного способу вирощування. Протягом періоду вегетації змінюється також необхідний обсяг зволоження грунту, тобто ширина і глибина увлажняемой зони. Ширина смуги зволоження визначається шириною стрічки посіву (посадки) і в початковий період вегетації повинна бути не менше 40 см. При такій ширині глибина просочення на суглинних грунтах становить 20-25 см. З початком плодоутворення обсяг зволоження грунту з кожним поливом необхідно поступово збільшувати і в протягом всього періоду плодоношення смуга зволоження повинна бути не менше 60 см при глибині 40 см.

Площа зволоження в першому випадку становить 20-22%, у другому збільшується до 35% від загальної площі поля. Залежно від значення предполівноі вологості грунту, ширина і глибина смуги зволоження змінюється і величина поливної норми. На суглинних грунтах, в період приживлюваності розсади томатів - початку плодоутворення, при розташуванні поливного трубопроводу з водовипусками через 30 см в центрі стрічки і передполивної вологості грунту не нижче 70% НВ поливна норма становить 50-60 м3 / га. Тривалість поливу з такою величиною поливної норми становить приблизно 3 години. Початок плодоутворення і в період плодоношення з предполівнойю вологістю ґрунту 80-85% НВ, шириною смуги 60 см і глибиною 40 см при однострочечной схемою висіву (140 + 40 см) величина поливної норми відповідно становить 70-90 м3 / га. Для поливу такою нормою необхідно від 3,5 до 5 годин. В період інтенсивного водоспоживання междуполівной період становить не більше 3-4 дня.

З підвищенням врожайності для підтримки оптимальної вологості грунту необхідно проводити поливи значно рідше, нормою 110-130 м3 / га. У перший період вегетації - від сходів до початку плодоутворення томата, контролюють вологість в шарі 20-25 см. У цьому випадку Тензіометр (його керамічний зонд) встановлюється на глибині 10-20 см на відстані 10 см від осі центру рядка в сторону меншого міжряддя. Передполивної значення потенціалу грунтової вологи (показання тензіометра) в цей період в залежності від типу грунту становить 0,063-0,074 МПа (табл. 1).

Таблиця 1. Відповідність величини всасе тиску (Ps) певним значенням вологості (W) на різних суглинках  
Тип грунту

Вологість грунту,% від НВ

100

95

90

85

80

75

70

суглинок легкий

0,010

0,012

0,019

0,026

0,035

0,047

0,063

суглинок средній

0,013

0,017

0,023

0,030

0,038

0,051

0,068

суглинок тяжкий

0,015

0,019

0,025

0,034

0,043

0,057

0,074

  У період плодоношення томату вологість грунту необхідно контролювати в шарі 0-40 см на тій же відстані. Для цього Тензіометр встановлюють на глибину 20-30 см. Передполивної значення вологості грунту - 80% НВ відповідає показанням тензіометра 0,035-0,043 МПа, а 85% НВ - 0,026-0,034 МПа.

У третій період поливи необхідно проводити при значенні потенціалу грунтової вологи 0,060-0,070 МПа. Підживлення (фертигація).     При краплинному зрошенні використовують легкорозчинні комплексні добрива Кристалоном, Кемира, Терафлекс. До зав'язування плодів співвідношення поживних елементів повинно бути N: Р 1,2-1,3: 1. У цей період через кожні три тижні необхідно вносити ортофосфорну кислоту. Під час формування плодів і збирання врожаю співвідношення має становити N: До 1: 1,5. Калійну селітру бажано вносити перед цвітінням.

Досвід свідчить, що для томата необхідно при фертигації застосовувати Террафлекс Т нормою 0,875 г на літр води. Якщо добриво подається не з кожним поливом, то норма повинна складати 1,0-1,25 г / м2 / день протягом періоду початку вегетації - раннього цвітіння.

Починаючи з фази формування плодів цю норму збільшують в два рази.
НАСІННЯ, САДОВО-ГОРОДНЯ ТЕХНІКА, ВЕЛОСИПЕДИ, САДЖАНЦІ ВИНОГРАДУ, ВИРОБИ З ПЛАСТМАСС

відділ продажу: +380 (97) 617-34-13 | Сайт: agro-market.ftes.info | Email: danilchenko.alexsey@gmail.com

2012 - 2019 год
Управление сайтом Сайт создан Ftes.info Агрономический портал Map
Каталог предприятий фирм Украины Киева ukrtrading.com.ua JARMAROK - безкоштовні оголошенняАгроПоиск - аграрная поисковая система
Весь интернет в одном каталоге!Каталог предприятийКаталог агропромышленных компаний УкраиныАгроПоиск - аграрная поисковая системаАгентство Промышленных НовостейЦены на компьютеры. Объявления Украины и России.