Корзина
Велосипеды
ВИНОГРАДНЫЕ САЖЕНЦЫ
СЕМЕНА ЦВЕТОВ
Реклама
Статті | Технологія вирощування цукрової кукурудзи на крапельному зрошенні

Технологія вирощування цукрової кукурудзи на крапельному зрошенні

технологія вирощування цукрової кукурудзи на крапельному зрошенні
Цукрова кукурудза (Zea mays L. saccharata Sturt) - овочеве делікатесне рослина сімейства Тонконогі (Злаки).

Підвид виник як мутант зубовидних і кременистих сортів рецесивних генів su1 і su2. Відмінною особливістю цукрової кукурудзи від інших підвидів сімейства є порівняно невисокий вміст в ендоспермі зернівки крохмалю і високий вміст водорозчинних цукрів, зокрема декстрину. Цей факт пояснюється тим, що цукрова кукурудза набагато повільніше конвертує (перетворює) цукру в запасні речовини і, таким чином, при зборі врожаю в фазі молочно-воскової стиглості їх зміст більш високе.

Цукрова кукурудза (Zea mays L. saccharata Sturn) - овочеве делікатесне рослина сімейства Тонконогі (Злаки). Підвид виник як мутант зубовидних і кременистих сортів рецесивних генів su1 і su2. Відмінною особливістю цукрової кукурудзи від інших підвидів сімейства є порівняно невисокий вміст в ендоспермі зернівки крохмалю і високий вміст водорозчинних цукрів, зокрема декстрину. Цей факт пояснюється тим, що цукрова кукурудза набагато повільніше конвертує (перетворює) цукру в запасні речовини і, таким чином, при зборі врожаю в фазі молочно-воскової стиглості їх зміст більш високе. Максимальна ж кількість цукрів містять так звані суперсолодка гібриди - до 35% в сухій речовині. У цій групі гібридів перетворення цукрів у запасні речовини практично відсутня.

Цукрова кукурудза - однорічна, однодольное, роздільностатева, перекрестноопиляемое овочева рослина. Вегетаційний період від появи сходів до технічної стиглості - 60-105 днів, до повної біологічної стиглості - 105-130 днів. У різних суцвіттях одного і того ж рослини утворюються чоловічі і жіночі квітки. Перші зібрані в суцвіття-волоть (волоть), другі - в качани.

Коренева система цукрової кукурудзи мичкувата і сильно розвинена. Основна маса (75%) фізіологічно активних кореневих відгалужень у ранньостиглих сортів знаходиться в шарі грунту 0-35 м, а пізньостиглих сортів - 0-50 м. Окремі корені йдуть у грунт на глибину до 2-2,5 м, діаметр поширення коренів - від 0,7 до 1,4 м. Загальний обсяг грунту, яку він обіймав кореневою системою однієї рослини, коливається від 3 до 5 м3. Стебло пряме, циліндричне, висота його - від 0,6 м (у ранньостиглих сортів) до 3-4 м (у пізньостиглих сортів).

Цукрова кукурудза - теплолюбна культура і відрізняється жаростійкість. Особливо вона потребує тепла в період формування качанів. Мінімальна температура, необхідна для проростання насіння, становить 5 ° С, оптимальний температурний режим для росту і розвитку рослин - 24 ... 28 ° С. Температура повітря вище 32 ° С в період цвітіння негативно впливає на життєдіяльність пилку, погіршується запліднення квітки, внаслідок чого знижується урожай і погіршується якість качанів. Навесні при зниженні температури до 1 ... 3 ° С можуть пошкоджуватися листя молодих рослин, але з верхівкової бруньки, що знаходиться нижче поверхні ґрунту, відростають нові листя. При тривалій температурі -1 ... 0 ° С рослини можуть загинути.

Рослини цукрової кукурудзи дуже вимогливі до світла і в тіні не утворюють качанів. Для сприятливого проходження світлової стадії розвитку рослинам необхідний 12-14-годинний день. Кращі грунти для цукрової кукурудзи - чорнозем глибокий супіщаний, чорнозем легкий суглинний опідзолений і каштанові. Слід уникати знижених, погано дренованих, заболочених, а також важких суглинних і солонцюватих грунтів. Рослини витримують невелику кислотність, але при рН нижче 5 починають хворіти. Цукрова кукурудза менш посухостійка і більш влаготребовательное рослина в порівнянні з кукурудзою зерновий. Найбільша потреба в грунтової вологи проявляється в період формування качанів, що починається за тиждень до формування волоті, і триває протягом місяця. При нестачі вологи у верхніх частинах качана насіння не утворюються або виростають недорозвиненими. Коли зерно в качанах досягне нормальної величини і форми, потреба в воді трохи знижується.

Батьківщиною кукурудзи прийнято вважати Центральну Америку, зокрема Мексику. У індіанських печерах Нью-Мексико були виявлені залишки кукурудзи, датовані III тис. До н.е. В Європу кукурудза потрапила близько 400 років тому, в нашій країні її почали вирощувати на початку XVII століття. Історія власне цукрової кукурудзи веде свій відлік з 1779 року: на цей час припадає перша згадка її в історичних документах. У першій половині XIX століття було вже описано 12 її сортів.

Сьогодні цукрову кукурудзу вирощують більш ніж в 80 країнах світу, під її посівами зайнято понад 400 тис. Га. Основні світові виробники цукрової кукурудзи - США, Мексика, Канада і країни Карибського басейну.

Як вже говорилося, цукрова кукурудза - цінний делікатесний продукт. За поживними і смаковими якостями, а також за змістом повного комплексу вітамінів і мінералів кукурудза цукрова займає одне з перших місць серед овочевих культур. Її початки вживають у вареному, консервованому, замороженому і сушеному вигляді. Зерно в фазі молочно-воскової стиглості містить до 32,2% сухої речовини, до 24% вуглеводів, до 10% декстринів і 3,7% сирого протеїну. Харчове гідність білків у цукрової кукурудзи значно вище, ніж у інших підвидів. Білок її містить у великій кількості такі незамінні для організму людини амінокислоти, як лізин і триптофан. Наявність декстрину забезпечує високі смакові якості качанів. У зерні містяться такі вітаміни, як В1, В2, В3, В6, РР, С, К, нікотинова і пантотенова кислоти, а також холін і біотин. У желтозерних сортів накопичується каротин (0,3-0,9 мг / 100 г) і вітамін Е. У 100 г зерна кукурудзи містяться наступне мінеральні речовини: натрію - 0,3 мг, калію - 300-311, магнію - 48-117 , кальцію - 6-19, заліза - 0,32-0,55, фосфору - 78-125 мг, а також йод, хлор, сірка та інші елементи.

Завдяки такому багатому біохімічним складом цукрову кукурудзу широко використовують в медицині. Відомо, що атеросклерозом рідше хворіють в тих районах, де в харчуванні переважають кукурудза і рис. Із зародків зерна кукурудзи, які містять до 35% жиру, роблять масло, багате біологічно активними речовинами. Воно знижує рівень холестерину в крові, при атеросклерозі рекомендують вживати в їжу по 30-35 г кукурудзяного масла на добу. Екстракти з частини квіток (рилець) кукурудзи рекомендуються при лікуванні запальних захворювань печінки, жовчного і сечового міхура. Це сечогінний і кровоспинну засіб. З зерна цукрової кукурудзи отримують також глютамінову кислоту, широко використовується в лікуванні різних захворювань центральної нервової системи у дітей.

В останні роки цукрова кукурудза і продукти її переробки набувають все більшої популярності в Україні. Незважаючи на це, вона поки що залишається малопоширені овочевим культурам. Так, у 2009 році площі посівів цукрової кукурудзи в Україні не перевищували 6 тис. Га. Виходячи з річної медичної норми споживання цукрової кукурудзи (3,7 кг / чол.) Для забезпечення внутрішнього ринку мінімальна площа посівів повинна становити більше 25 тис. Га. У зв'язку з цим, велика частина продуктів переробки цукрової кукурудзи на сьогоднішній день імпортується.

ПРЕДШЕСТВЕННИКИ І СОРТОВИЙ СКЛАД Добрими попередниками для рослин цукрової кукурудзи є: озимі зернові, зернобобові, кормові буряки, ранній і середній картопля, баштанні культури; серед овочевих - томат, огірок, кабачок, патисон, цибуля, овочеві бобові, коренеплоди. Не можна розміщувати цукрову кукурудзу після проса, рослин сімейства Капустяні. На добре гумусірованний чорноземах при достатньому і своєчасному внесення органічних і мінеральних добрив цукрову кукурудзу можна вирощувати протягом двох років.

Категорично неприпустимо розміщувати посіви цукрової кукурудзи поряд з зубовидной або кременистої кукурудзою: відбувається перезапилення, що, в свою чергу, призводить до зниження вмісту цукрів в зернах. Просторова ізоляція повинна становити не менше 1000 м.

Умовно всі сорти і гібриди цукрової кукурудзи діляться на ранні (тривалість вегетаційного періоду від 60 до 90 днів), середні (91-105 днів) та пізні (106 і більше днів). Сьогодні в «Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні» внесено 20 сортів і 25 гібридів цукрової кукурудзи. Дані наукових установ і досвід фермерських овощеводческих господарств свідчать, що потенційна врожайність і якість зерна гібридів вище, ніж у сортів. Вітчизняним досвідом підтверджено високу потенційна врожайність насіння таких гібридів, як Леженд F1, Трофі F1, Кендл F1, Ель Торо F1, Челленджер F1, Динамо F1 і ін.

ПОСІВ (ВИСАДКА РОЗСАДИ) Вирощувати цукрову кукурудзу можна як розсадним, так і безрассадним способом. Розсадний спосіб більш дорогий і трудомісткий, але при дотриманні технології він є і більш прибутковим, так як товарну продукцію можна отримати на 15-20 днів раніше. Для цього використовують 20-денну розсаду. Коли грунт на глибині 8-12 см прогріється до 14 ... 16 ° С і мине загроза останніх заморозків, її висаджують у відкритий грунт. Застосовуючи плівкові укриття (агроволокно), рослини можна висаджувати ще на 5-7 днів раніше і отримувати при цьому надранню екологічно чисту продукцію. Висаджувати розсаду необхідно в добре зволожений грунт. Через 2-3 дні після висадки проводять підсадку загиблих рослин і полив для приживлення розсади. Після цього 5-7 днів рослини не поливають, щоб дати можливість розсаді добре вкоренитися, потягнувшись корінням за вологою. Висаджувати розсаду необхідно в похмурі дні або у вечірні години. Найбільш поширений спосіб вирощування цукрової кукурудзи - безрассадний. При такому способі необхідним елементом є підготовка насіння до висіву. Найбільш простий і доступний прийом підготовки - повітряно-теплової прогрів насіння. Він підвищує енергію проростання насіння та його схожість. Проводять його в теплі сонячні дні на протязі 3-4 діб. Для цього насіння розсипають на брезент шаром до 15 см і перемішують 3-4 рази на день. Перед посівом їх протягом доби замочують в чистій теплій воді при температурі 25 ... 30 ° С. Намочені насіння витримують 10-12 діб при денній температурі 20 ° С і нічний - 6 ° С, щодня їх перемішуючи. Цей прийом прискорює появу сходів в середньому на три доби і сприятливо впливає на подальший ріст і розвиток рослин. Для профілактики кореневих і стеблових гнилей, головні та фузаріозу насіння необхідно обробити препаратом Вітавакс 200, с. п. (2 кг порошку на 5 л води на 1 т насіння).

Для рівномірного надходження качанів в молочно-воскової стиглості протягом 1,5-2,5 місяців цукрову кукурудзу висівають в чотири-п'ять термінів з інтервалом в 10-15 діб, що дозволяє збирати врожай безперервно, починаючи з другої декади липня. Перший посів в Лісостепу проводять в третій декаді квітня - першій декаді травня, коли грунт на глибині загортання насіння прогріється до 8 ... 10 ° С. У південному регіоні Україна її висівають у першій-другій декадах квітня, а на Поліссі - у другій декаді травня. Останній термін посіву в умовах півдня - третя декада червня.

На крапельному зрошенні найбільш високотехнологічними є такі схеми посіву (посадки) цукрової кукурудзи: для ранньостиглих сортів з невеликою висотою стебла - широкорядний, за схемою 70х25 см або 60x30 см; для пізньостиглих - квадратно-гніздовий, за схемою 70x70 см, з залишенням в гнізді після проріджування двох рослин (див. малюнок).

Густота стояння рослин при використанні вищевказаних схем посіву (посадки) складає від 40,8 до 57,1 тис. Шт. / Га. Глибина загортання насіння на важких грунтах становить 3-4 см, на легких - 5-7 см, норма висіву становить від 15 до 25 кг / га (в залежності від якості насіння, способу їх обробки, сорту (гібрида) і ін.). Для найбільш повного використання переваг краплинного зрошення монтаж системи і укладання поливних трубопроводів необхідно проводити одночасно з посівом. Найбільш доцільним є укладання поливних трубопроводів на глибину 2-3 см. При вищевказаних схемах посіву один поливної трубопровід з відстанню між крапельними водовипусками 20-30 см рівномірно зволожує одну посівну рядок.

Після посіву і монтажу системи крапельного зрошення необхідно провести полив (норма поливу - 35-40 м3 / га).

Якщо культура вирощується розсадним способом, монтаж системи крапельного зрошення та укладання поливних трубопроводів необхідно проводити до висадки розсади. Безпосередньо перед висадкою необхідно провести полив для створення смуги зволоження грунту.

Джерело: Журнал "Овочівництво"
НАСІННЯ, САДОВО-ГОРОДНЯ ТЕХНІКА, ВЕЛОСИПЕДИ, САДЖАНЦІ ВИНОГРАДУ, ВИРОБИ З ПЛАСТМАСС

відділ продажу: +380 (97) 617-34-13 | Сайт: agro-market.ftes.info | Email: danilchenko.alexsey@gmail.com

2012 - 2019 год
Управление сайтом Сайт создан Ftes.info Агрономический портал Map
Каталог предприятий фирм Украины Киева ukrtrading.com.ua JARMAROK - безкоштовні оголошенняАгроПоиск - аграрная поисковая система
Весь интернет в одном каталоге!Каталог предприятийКаталог агропромышленных компаний УкраиныАгроПоиск - аграрная поисковая системаАгентство Промышленных НовостейЦены на компьютеры. Объявления Украины и России.