Корзина
Велосипеды
ВИНОГРАДНЫЕ САЖЕНЦЫ
СЕМЕНА ЦВЕТОВ
Реклама
Статті | Цукрова кукурудза на краплинному зрошенні

Цукрова кукурудза на краплинному зрошенні

цукрова кукурудза на краплинному зрошенні
ПОПЕРЕДНИКИ ТА СОРТОВИЙ СКЛАД

Добрими попередниками для рослин цукрової кукурудзи є: озимі зернові, зернобобові, кормові буряки, ранній і середній картопля, баштанні культури. Серед овочевих - томат, огірок, кабачок, патисон, цибуля, овочеві бобові, коренеплоди. Не можна розміщувати цукрову кукурудзу після проса, рослин семейтсва Капустяних.

На добре гумусірованний чорноземних грунтах при достатньому і своєчасному внесення органічних і мінеральних добрив цукрову кукурудзу можна вирощувати повторно на протяжініі двох років.

Категорично неприпустимо розміщувати посіви цукрової кукурудзи поряд з зубовидной або кременистої кукурудзою: відбувається перезапиленіе, що, в свою чергу, призводить до зниження вмісту цукрів в зернах. Просторова ізоляція повинна становити не менше 1000 м.

Умовно всі сорти і гібриди цукрової кукурудзи діляться на ранні (тривалість вегетаційного періоду від 60 до 90 днів), середні (91-105 днів) та пізні (106 і більше днів). Сьогодні в «Державний реєстр сортів рослин прідатніх для Поширення в Україні» внесено 20 сортів і 25 гібридів цукрової кукурудзи. Дані наукових установ і досвід фермерських овощеводческих господарств свідчать, що потенційна врожайність і якість зерна гібридів вище, ніж у сортів. Вітчизняним досвідом підтверджено високу потенційна врожайність насіння таких гібридів як Леженд F1, Трофі F1, Кендл F1, Ель Торо F1, Челленджер F1, Динамо F1 і ін.
ПОСІВ (ВИСАДКА РОЗСАДИ)
  Вирощувати цукрову кукурудзу можна як розсадним, так і безрассадним способами. Розсадний спосіб більш дорогий і трудомісткий, але при дотриманні технології він є і більш прибутковим, так як товарну продукцію можна отримати на 15-20 днів раніше. Для цього використовують 20-денну розсаду. Коли грунт на глибині 8-12 см прогріється до + 14-160С і мине загроза останніх заморозків її висаджують у відкритий грунт. Застосовуючи плівкові укриття (агроволокно), рослини можна висаджувати ще на 5-7 днів раніше і отримувати при цьому надранню екологічно чисту продукцію. Висаджувати розсаду необхідно в добре зволожений грунт. Через 2-3 дні після висадки проводять підсадку загиблих рослин і полив для пріживанія розсади. Після цього 5-7 днів рослини не поливають, щоб дати можливість розсаді добре вкоренитися, потягнувшись корінням за вологою. Висаджувати розсаду необхідно в похмурі дні або у вечірні години.

Більш поширеним є безрассадний спосіб вирощування цукрової кукурудзи. При такому способі необхідним елементом є підготовка насіння до висіву. Найбільш простий і доступний прийом підготовки - повітряно-тепловий обігрів насіння. Він підвищує енергію проростання насіння та його схожість. Проводять його в теплі сонячні дні на протязі 3-4 діб. Для цього насіння розсипають на брезент шаром до 15 см і перемішують 3-4 рази на день. Перед посівом насіння протягом доби замочують в чистій теплій воді при температурі + 25-300С. Намочені насіння витримують 10-12 діб при денній температурі + 200С і вночі +60, щодня їх перемішуючи. Цей прийом прискорює появу сходів в середньому на 3 діб та сприятливо впливає на подальший ріст і розвиток рослин. Для профілактики кореневих і стеблових гнилей, головні та фузаріозу насіння необхідно обробити препаратом Вітавакс 200, з.п. (2 кг порошку на 5 л води, на 1 тонну насіння).

Для рівномірного надходження качанів в молочно-воскової стиглості протягом 1,5-2,5 місяців цукрову кукурудзу висівають в чотири-п'ять термінів з інтервалом в 10-15 діб, що дозволяє безперервно збирати врожай починаючи з другої декади липня. Перший посів в Лісостепу проводять в третій декаді квітня - першій травня, коли грунт на глибині загортання насіння прогріється до + 8-100С. У південному регіоні України її висівають у першій - другій декадах квітня, а на Поліссі - у другій декаді травня. Останній термін посіву в умовах півдня - третя декада червня.

На крапельному зрошенні найбільш високотехнологічними є такі схеми посіву (посадки) цукрової кукурудзи: для ранньостиглих сортів з невеликою висотою стебла - широкорядний за схемою 70 х 25 см або 60 x 30 см, для пізньостиглих сортів - квадратно-гніздовий за схемою 70 x 70 см, із залишенням в гнізді після проріджування двох рослин (див. малюнок).

 


Орієнтовна схема посіву (посадки) цукрової кукурудзи на крапельному зрошенніГустота стояння рослин, при використанні вищевказаних схем посіву (посадки), становить від 40,8 до 57,1 тис. Шт / га. Глибина загортання насіння - на важких грунтах 3-4 см, на легких - 5-7 см, норма висіву становить від 15 до 25 кг / га (в залежності від якості насіння, способу їх обробки, сорту (гібрида) і ін.).

Для найбільш повного використання переваг краплинного зрошення, монтаж системи і укладання поливних трубопроводів необхідно проводити одночасно з посівом. Найбільш доцільним є укладання поливних трубопроводів на глибину 2-3 см. При вищевказаних схемах посіву один поливної трубопровід з відстанню між крапельними водовипусками 20-30 см рівномірно зволожує одну посівну рядок.

Після посіву і монтажу системи крапельного зрошення необхідно провести полив нормою 35-40 м3 / га.

Якщо культура вирощується розсадним способом, монтаж системи крапельного зрошення та укладання поливних трубопроводів необхідно проводити до висадки розсади. Безпосередньо перед висадкою розсади необхідно провести полив для створення смуги зволоження грунту.
БОРОТЬБА З ШКІДНИКАМИ, хвороб і бур'янів

Основні шкідники цукрової кукурудзи - різні види совок, стебловий (кукурудзяний) метелик, дротяники. У боротьбі з совками і метеликами використовують інсектициди Децис 2,5%, к.е. (0,5-0,7 л / га) або Штефесін 2,5, к.е. (0,5-0,7 л / га), проти дротяників - Гаучо, з.п. (28 кг протруйника на 1 тонну насіння). У боротьбі з кукурудзяним метеликом досить ефективним є використання трихограми в два терміни - на початку і в період масової кладки яєць метеликом.

Великої шкоди посівам цукрової кукурудзи до і під час сходів можуть наносити граки: птиці виклевевают зерна або молоді паростки. Методи профілактики - установка опудал, укриття посівів агроволокном.

З хвороб найбільш шкідливими є - пухирчаста і курна головня, бактеріальне в'янення, плямистість листя, кореневі і стеблові гнилі. Основні заходи боротьби з хворобами - профілактичні: дотримання сівозміни, підтримання оптимального водно-повітряного та поживного режимів, регулярні розпушування грунту, протравлеваніе насіння, використання стійких сортів (гібридів). Для профілактики фузаріозу сходів, пухирчастої сажки, кореневих і стеблових гнилей ефективним є застосування протруйника Вітавакс 200, з.п. (2 кг / т).

Для знищення бур'янів регулярно проводять міжрядні культивації на глибину 6-8 см. Проти однорічних і багаторічних злакових і дводольних бур'янів на посівах цукрової кукурудзи застосовують гербіцид Тітус 25, в.г. (40-50 г / га + ПАР «Тренд-90»). Обробку проводять в фазу кущіння однорічних злакових бур'янів і при висоті багаторічних 10-15 см.
РЕЖИМ ХАРЧУВАННЯ

Цукрова кукурудза - досить чуйна культура до внесення як мінеральних, так і органічних добрив.

Органічні добрива традиційно носять з осені під оранку. Якщо попередник добре удобрювати застосовують невисокі норми органіки: від 15 до 25 т / га полуперепревшего гною.

Розрахунок доз внесення мінеральних добрив проводять балансовим методом, який враховує вміст елементів живлення в грунті і добриві, їх доступність і винос рослинами з урожаєм. Для формування 1 тонни качанів цукрова кукурудза орієнтовно використовує з грунту 25 кг азоту, 9 кг фосфору і 26 кг калію. 70% від розрахунково дози фосфорних і 50% від розрахунково дози калійних добрив вносять восени під оранку. У невеликій дозі мінеральні добрива (5-10% від розрахункової кількості PK і 15-20% N) доцільно внести перед посівом (посадкою розсади) в зону майбутніх рядків стрічковим способом. Частину добрив регулярно вносять з поливної водою у вигляді підгодівлі з поливної водою.

Потреба рослин цукрової кукурудзи в елементах живлення.

В азоті рослини відчувають потребу протягом усього вегетаційного періоду - він сприяє інтенсивному наростанню вегетативної маси. У разі його нестачі в грунті зростання молодих рослин сповільнюється, листя має жовто-зелене забарвлення, освіту Волота затримується. Найбільша потреба в азоті проявляється під час основного періоду зростання - протягом дво-трьох тижнів до викидання волоті і трьох після цієї фази. У цей час можуть з'являтися найбільш характерні ознаки азотного голодування: жовтіють верхівки нижнього листя, відмирання починається знизу, качани форміруютя дрібні.

Фосфор прискорює дозрівання кукурудзи, підвищує урожай і якість зерна. Він необхідний рослині протягом усього вегетаційного періоду. При нестачі фосфору сповільнюється зростання і затримується дозрівання качанів. Це особливо помітно на молодих рослинах. Рослини невисокі, листя набувають темно-зелений колір. Для фосфорного голодування також характерними є недорозвинені качани, недорозвинене або викривлене зерно.

Калій значно підвищує урожай і сприяє інтенсивному фотосинтезу, що забезпечує накопичення вуглеводів. Його рослини використовують від появи сходів до фази викидання волоті. Перший симптом калійного голодування - уповільнення розвитку паростків і молодих рослин, при цьому листя жовтіє. Також листя по краях і на верхівці набувають жовтого кольору з іржавими плямами. Початки при нестачі калію погано наповнені зерном, рослини, через слаборозвинених кореневу систему, схильні до вилягання, листя непропорційно довгі.

Підвищують урожай і якість зерна цукрової кукурудзи також і мікроелементи: кальцій, магній, бор, марганець, мідь, цинк, молібден, залізо та ін.

Кальцій відіграє важливу роль в рості і розвитку рослин цукрової кукурудзи. Основна його функція - нейтралізація органічних кислот, які утворюються в тканинах. Ознаки нестачі кальцію в грунті - ясно-жовті або коричневі плями на молодих листках. Щоб забезпечити сприятливі умови для живлення рослин на дуже кислих грунтах проводять вапнування, а на солонцях - гіпсування.

Цукрова кукурудза дуже чутлива до нестачі цинку.

Він не тільки підвищує врожайність, але і покращує смакові якості зерен, зміцнює організм рослини, підвищуємо морозостійкість і схожість насіння.

Висихання кінчиків верхніх лістьв свідчить про брак міді. Цей мікроелемент сприяє обміну кальцію і азоту.

На досить удобрених грунтах при оптимальній густоті рослин наявність великої кількості безплідних рослин свідчить про брак бору.

Брак сірки призводить до пригнічення процесу утворення білків, зниження вмісту хлорофілу в листках, зменшення їх розмірів, подовженню стебел. При цьому розвиток рослини сповільнюється. Серед різновидів ґрунтів найбіднішими на цей мікроелемент є дерново-підзолисті.

Частка заліза в клітинах кукурудзи мікроскопічна. Але і без нього рослина жити не може: втрачає свій колір, листя стає безбарвними, мертвеют. Хлорофіл, який формує силу клітин, також не може існувати без цього мікроелемента. При нестачі заліза у рослин з'являється повний хлороз, тобто вся листова пластина стає жовтою.

Важливе значення в житті рослин цукрової кукурудзи мають і інші мікроелементи, зокрема молібден, натрій, хлор, кремній, які входять до складу вікові в тисячних і навіть десятитисячних частках відсотка.

Внесення мікроелементів проводять в ранній фазі росту рослин - 3-5 листків і в період формування репродуктивних органів - перед викиданням волоті. Таку дворазову підгодівлю мікроелементами рекомендується проводити водорозчинними добривами «Ліфдріп» або іншим аналогом.  РЕЖИМ ЗРОШЕННЯ

У зв'язку з більш слаборозвиненою кореневою системою цукрова кукурудза, в порівнянні з іншими підвидами (зубовидной, кременистої кукурудзою), більшою мірою вимоглива до Вологозапаси в грунті.

З метою вивчення раціональних рівнів предполівальной вологості грунту при краплинному зрошенні цукрової кукурудзи Інститутом гідротехніки і меліорації УААН в 2007-2008 рр. на землях Кам'янсько-Дніпровської дослідної станції (Запорізька область) були проведені польові дослідження. Згідно з отриманими даними, максимальну врожайність качанів при нормативному якості продукції забезпечив варіант з підтримкою вологості кореневого шару грунту в діапазоні від 80 до 100% від найменшої вологоємності (НВ) ґрунту - 17,5 т / га. Різниця в урожайності з контрольним варіантом (без зрошення) склала 9,4 т / га або 1,86 рази. Підтримка більш високих рівнів вологості (90 і 95% НВ) призвело до збільшення сумарного водоспоживання культури при зниженні врожайності до 14,9 і 14,4 т / га відповідно
  Отже, варіант досвіду з передполивної порогом 80% НВ є найбільш ефективним з точки зору використання вологи посівами цукрового кукурудзи в умовах півдня України.

Було також встановлено чотири періоди життя рослин цукрової кукурудзи, які відрізняються по водоспоживання.

Перший - від сходів до освіти 7-8 листків, середня тривалість якого, в залежності від сорту (гібриду), становить 25-30 днів. У цей час у кукурудзи формується коренева система і дуже слабо йде наростання надземної вегетативної маси. У цей період рослини споживають порівняно мало вологи - 20-25 м3 / га на добу, причому велика частка її витрачається на випаровування з поверхні грунту.

Другий - від 7-8 листків (або появи пасинків) до одиничного появи верхівок волоті. Тривалість - 30-35 діб. У цей час інтенсивного формування листового апарату і накопичення надземної вегетативної маси водоспоживання зростає до 35-40 м3 / га на добу.

Третій - починається від одиничного появи верхівок волоті і триває близько 15-18 днів до потемніння ниток качанів. У цей самий короткий період площа листкової поверхні і добові прирости надземної органічної маси досягають свого максимуму, внаслідок чого і середньодобова витрата води збільшується до 45-55 м3 / га. У цей період рослини кукурудзи споживають до 35-40% загальної кількості води за вегетацію.

Четвертий - від потемніння ниток качанів до фази молочно-воскової стиглості. Він триває від 17 до 25 діб. У цей час добовий витрата вологи знижується до 30-38 м3 / га.

Найбільша чутливість рослин цукрової кукурудзи до нестачі вологи в грунті (так званий «критичний період вологозабезпечення») проявляється в кінці другого, у всьому третьому і на початку четвертого періоду розвитку.

У таблиці наведено рекомендований рівень передполивної вологості грунту і глибини зволоження в залежності від фази розвитку рослин цукрової кукурудзи, а також середні величини поливних норм для середньосуглинисті грунту (НВ = 18,7%) при схемі посіву (посадки) 70х25 см.


Таблиця.  Режим краплинного зрошення цукрової кукурудзи на середньосуглинистих грунтах півдня України.
Фаза розвитку рослин

цукрової кукурудзи

Передполивна

влогість грунту,

% НВ

Глибина

зволоження,

м

Величина

поливної норми,

м3/га

Сходи – утворення 7-8 листів 80 0,20 30-35
7-8 листів – з`явлення кимівки волоті 80 0,25 40-50
з`явлення верхівки волоті – потемнения ниток качанів 80 0,35 100-120
потемнення ниток качанів – молочна стиглість качанів 80 0,40 130-140
Сумарне водоспоживання цукрової кукурудзи в південному регіоні становить від 2200 до 2850 м3 / га. Коефіцієнт водоспоживання при врожайності качанів 17-18 т / га становить 120-165 м3 / т.
ЗБИРАННЯ ВРОЖАЮ, ЗБЕРІГАННЯ ТА ЯКІСТЬ ПРОДУКЦІЇ

Терміном збирання качанів цукрової кукурудзи для реалізації в свіжому вигляді і на переробку є фаза технічний (молочно-воскової) стиглості зерна. У цей час світло-зелені обгортки щільно облягають качани, тичинкові нитки злегка бурі, зерно набуло жовтуватий колір і легко ріжеться нігтем. Не можна допускати перезрівання зерна, оскільки воно стає зморщеним, твердим, погано розварюється, розчинна речовина (цукор) переходить в нерозчинний - крохмаль. Початки необхідно прибирати своєчасно і швидко, так як фаза молочно-воскової стиглості триває короткий час - на півдні до 4-5 днів, в Лісостепу - до 6-8 днів. Збирання краще виконувати при температурі менше + 220С в ранкові або вечірні години. При більш високих температурах цукру перетворюються в крохмаль, качани втрачають свої смакові якості, а також знижується і якість консервованої продукції. Температура при транспортуванні і зберіганні качанів должа бувальщина 00С. Такі умови сприяють більш тривалому збереженню смакових якостей, оскільки сповільнюється процес перетворення цукрів у крохмаль. Краще, коли качани реалізовуються або надсилаються на переробку в день збору врожаю.

Більшість гібридів F1 характеризуються дружність віддачі врожаю кондиційного качанів за перший збір, їх можна збирати кукурудзозбиральних комбайном. Сорти з розтягнутим періодом дозрівання прибирають в два прийоми
  Якщо качани будуть деякий час знаходиться на зберіганні, то їх відразу ж необхідно охолодити у воді до + 4-50С і зберігати, як сказано вище, при температурі 00С. Термін храніея - до 20-25 діб.

Основні вимоги до якості продукції:

партія качанів повинна бути однорідних розмірів; мінімальна довжина качана - 15 см; зерно повинно бути в фазі молочно-воскової стиглості; качани доджни бути свежіми і не пошкодженими шкідниками; сорту (гібриди) поставляються на переробку повинні бути узгоджені з замовником.  ЕКОНОМІКА
  Цукрова кукурудза - одна з найбільш прибуткових і рентабельних овочевих культур на крапельному зрошенні. На думку фахівців, цукрова кукурудза - одна з культур, яка є оптимальною для вирощування в невеликих фермерських господарствах. Економічні розрахунки показують, що варіант з реалізацією свіжих качанів в липні, при рівні урожайності в 18 т / га, забезпечує чистий прибуток з 1 гектара 65-75 тис. Грн, а рівень рентабельності виробництва - від 180 до 220%.

При реалізації цукрової кукурудзи доцільно використовувати комплексний маркетинговий підхід, оскільки качани споживають як у свіжому, так і в переробленому вигляді. В цілому виробники цієї овочевої культури орієнтуються на три ринки збуту: консервованої, замороженої і свіжої продукції.

Вирощування високопродуктивних гібридів цукрової кукурудзи на крапельному зрошенні забезпечує високу врожайність качанів на рівні 18-20 т/га при нормативному якості продукції, а саме крапельне зрошення є одним з основних прийомів в технології її вирощування.
НАСІННЯ, САДОВО-ГОРОДНЯ ТЕХНІКА, ВЕЛОСИПЕДИ, САДЖАНЦІ ВИНОГРАДУ, ВИРОБИ З ПЛАСТМАСС

відділ продажу: +380 (97) 617-34-13 | Сайт: agro-market.ftes.info | Email: danilchenko.alexsey@gmail.com

2012 - 2019 год
Управление сайтом Сайт создан Ftes.info Агрономический портал Map
Каталог предприятий фирм Украины Киева ukrtrading.com.ua JARMAROK - безкоштовні оголошенняАгроПоиск - аграрная поисковая система
Весь интернет в одном каталоге!Каталог предприятийКаталог агропромышленных компаний УкраиныАгроПоиск - аграрная поисковая системаАгентство Промышленных НовостейЦены на компьютеры. Объявления Украины и России.